Podstawy fizjoterapii w chirurgii
Od Autorów Fizjoterapeuta jest bardzo ważnym partnerem chirurga w procesie leczenia chorych, a fizjoterapia na oddziale chirurgicznym odgrywa niezwykle istotną rolę. Właściwie dobrane i regularnie wykonywane ćwiczenia pomagają zapobiegać powikłaniom pooperacyjnym i wpływają na podtrzymanie ogólnej kondycji chorych, przygotowując ich do większych obciążeń fizycznych, które pojawią się z chwilą, kiedy będą oni pionizowani i rozpoczną chodzenie.
W ciągu ostatnich lat obserwujemy niebywały postęp w operacyjnym leczeniu złamań, z którym łączy się, w sposób oczywisty, inne podejście do rehabilitacji tych chorych. Wzrasta tym samym potrzeba odpowiedniej literatury, która pomogłaby wybierać optymalne metody fizjoterapii i unikać niebezpiecznych dla pacjenta błędów. Skrypt niniejszy, przygotowany przez zespół lekarza chirurga i fizjoterapeuty z długoletnim stażem pracy na wieloprofilowym oddziale chirurgicznym, przedstawia w zwięzłej formie podstawowe i aktualne informacje niezbędne dla fizjoterapeuty zamierzającego pracować na oddziale chirurgicznym. Z recenzji dra n. med. Błażeja Ciesielczyka Autorzy w przystępnej i zwięzłej formie przedstawili zakres wiedzy, którą powinien posiadać fizjoterapeuta pracujący na oddziale chirurgicznym. Skrypt został podzielony na 10 rozdziałów, pierwsze traktują o zadaniach fizjoterapeuty […] oraz omawiają podstawowe pojęcia i terminologię stosowaną na oddziale chirurgicznym, zgodnie z założeniem, że fizjoterapeuta musi w prosty sposób komunikować się z lekarzami. Dużą uwagę zwrócono na rolę fizjoterapeuty w zapobieganiu najczęstszym powikłaniom zagrażającym chorym na oddziale: zakrzepicy żylnej, odleżynom i powikłaniom płucnym.
Uważam pracę za bardzo wartościową i bardzo przydatną w nauczaniu fizjoterapii zarówno studentów, jak i osób chcących dokształcić się w tych zagadnieniach.
Do pobrania: