Rekrutacja on-line

Gimnastyka w Polsce w latach 1919–1939

 

 

Joanna Kuriańska-Wołoszyn, Leonard Nowak

 

Gimnastyka w Polsce w latach 1919–1939

 

 

Miejsce i rok wydania: Poznań 2013

Wydanie: pierwsze

Objętość: s. 386

Format: 153x229mm

Oprawa: miękka

ISBN 978-83-60038-44-4

Cena: 41 zł

 

 

 

O książce W dwudziestoleciu międzywojennym gimnastyka w swoich założeniach pozostała jednym ze środków ogólnego wychowania fizycznego, spełniając ważną rolę w kształtowaniu prawidłowego rozwoju fizycznego dzieci i młodzieży oraz w utrzymaniu sprawności ludzi w różnym wieku, co miało szczególne znaczenie w kontekście ich przydatności do obrony ojczyzny.

Z chwilą odzyskania niepodległości przez Polskę zmiany społeczno-polityczne i ekonomiczne wraz z próbami instrumentalizacji kultury fizycznej przez władze państwowe miały znaczący wpływ na wiele aspektów i form rozwoju gimnastyki w kraju. Przed gimnastyką stawiano trudne zadanie oddziaływania na człowieka w sensie wychowawczym, patriotycznym, w procesach rozwoju biologicznego, w rekreacji, jak i na płaszczyźnie rywalizacji, czyli sporcie, odmiennie rozumianym przez Związek Polskich Związków Sportowych i Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”.

W bogatym dorobku piśmiennictwa naukowego z zakresu polskiej kultury fizycznej okresu dwudziestolecia międzywojennego brakuje pozycji kompleksowo podejmującej zagadnienia rozwoju gimnastyki w Polsce. Istniejące prace dotyczą głównie działalności Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Polsce, poszczególnych gniazd, dzielnic i okręgów, a także rozwoju kultury fizycznej okresu dwudziestolecia międzywojennego, jak i wybranych kierunków gimnastyki czy osiągnięć sportowych zawodników. Wśród wielu artykułów zamieszczonych w monografiach poświęconych historii gimnastyki w Polsce brakuje takich, które w sposób całościowy traktowałyby o dziejach gimnastyki podstawowej, rekreacyjnej i sportowej (przyrządowej). Zamierzeniem autorów jest uzupełnienie tej luki przez przygotowanie opracowania monograficznego.

 

 

Do pobrania:

Spis treści

nt logo wagr logo wwa logo ODN Mieszko logo gotowe icbs pce cme logo mieszko mumula radio wyspa domsportowca justspeak lech biznes logo nowe3

Bądź bliżej spraw Uczelni

Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu
Strona może wykorzystywać informacje zapisywane za pomocą plików cookies. Więcej informacji