Zmarł nasz wykładowca prof. zw. dr hab. Jan Sandorski

czarnawstazka

Szanowni Państwo,

z wielkim smutkiem i głębokim żalem informujemy, iż w dniu 28.12.2018 r.

zmarł nasz wspaniały długoletni wykładowca prof. zw. dr hab. Jan Sandorski. 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 2 stycznia 2019 r. o godz. 12.00 na cmentarzu parafii p.w. Matki Bożej Częstochowskiej, ul. Jasna Rola, Poznań (Naramowice). 

Odszedł od nas wybitny naukowiec, doskonały dydaktyk, Człowiek wielkiego serca i szlachetności, zawsze uśmiechnięty i pełen życzliwości dla Studentów, Wykładowców oraz Pracowników Uczelni. 

To ogromna strata dla Społeczności Akademickiej Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu. 

Pan Profesor pozostanie na zawsze w naszej pamięci. 

Łączymy się w bólu z Rodziną Pana Profesora.

 

 

Pan prof. dr hab. JAN SANDORSKI urodził się w 1940 r. Od 1962 r. był zatrudniony na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pełnił funkcję Kierownika Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego (1978-1984), Zakładu Prawa Obrotu Międzynarodowego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (1982-1989) oraz Rektora Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa (1996-1999).

 

Był ekspertem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, członkiem Doradczego Komitetu Prawnego MSZ oraz doradcą delegacji polskiej na sesje Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Przyjaciół ONZ i jako jego delegat występował na konferencjach pozarządowych organizacji międzynarodowych w Kopenhadze, Oslo, Weimarze, Genewie.

 

Wykładał i prowadził seminaria na Columbia University w Nowym Jorku, Amadu Bella University w Nigerii, Uniwersytecie im. Amosa Komenskiego w Bratysławie i Państwowym Uniwersytecie w Irkucku.

 

Autor 200 monografii, artykułów i ekspertyz z dziedziny prawa międzynarodowego, praw człowieka, stosunków polsko-niemieckich. Opublikował szereg opracowań naukowych dotyczących Poznańskiego Czerwca 1956 r.

 

Był członkiem Rady Naukowej Instytutu Nauk Prawnych PAN, American Society of International Law oraz International Law Association.

 

Laureat „Pro Memoria” Stowarzyszenia im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, medalu honorowego „Bene Merito” Ministerstwa Spraw Zagranicznych w uznaniu zasług w promowaniu i wzmacnianiu pozycji Rzeczypospolitej Polskiej na arenie międzynarodowej, medalu „Rodła” Związku Polaków w Niemczech za szczególne zasługi dla rozwijania tradycji i historii wpisanej w „Znak Rodła”.

 

Przez ponad 10 lat kształcił rzesze studentów Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu w dziedzinie prawa międzynarodowego publicznego.

 

 

 

nt logo wagr logo wwa logo ODN Mieszko logo gotowe icbs pce cme logo mieszko mumula radio wyspa domsportowca justspeak lech biznes logo nowe3

Bądź bliżej spraw Uczelni

Strona może wykorzystywać informacje zapisywane za pomocą plików cookies. Więcej informacji