Rekrutacja on-line

Stan wojenny - 39 rocznica!

"Ogłaszam, że w dniu dzisiejszym ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju"

 

Dziś, 13 grudnia, przypada 39 rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Wprowadzony niezgodnie z konstytucją stan nadzwyczajny, zaowocował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. 

13 grudnia 1981r. Polacy zamiast Teleranka zastali śnieg, mróz i stan wojenny. 

Tego dnia nadano przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który rozpoczął słowami: "Obywatelki i obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej! Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Zwracam się do Was w sprawach wagi najwyższej. Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. Dorobek wielu pokoleń, wzniesiony z popiołów polski dom ulega ruinie. Struktury państwa przestają działać… 

 

"Zamilkły telefony, na uczelniach zostały zawieszone zajęcia, większość gazet przestała się ukazywać, zamknięto kina, teatry, biblioteki i muzea, zaczęły się ograniczenia w poruszaniu po kraju (konieczne były przepustki)..."

- IPN

https://www.youtube.com/watch?v=RayToE35mDM

Dzisiaj w Polsce obchodzi się również Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. 

 

nt logo wagr logo wwa logo ODN Mieszko logo gotowe icbs pce cme logo mieszko mumula radio wyspa domsportowca justspeak lech biznes logo nowe3

Bądź bliżej spraw Uczelni

Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu
Strona może wykorzystywać informacje zapisywane za pomocą plików cookies. Więcej informacji