Rekrutacja on-line

11. listopada - Święto Niepodległości

Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

 

Dzisiaj kolejna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości poświęconej Ojczyźnie i Wolności, miłość, walki, symbol wiary i zwycięstwa.

 

W obecnych czasach, patriotyzm to trudne zagadnienie. Dla każdego to słowo ma zupełnie inne znaczenie, choć zaczynamy często w tym samym punkcie. Ojczyznę kochamy nie dlatego, że jest potężna, niezwyciężona, ale dlatego, że nasza, że to nasz dom, nasza rodzina i przyjaciele. Ojczyzna i patriotyzm - w idealnym świecie - daje nam wolność.

 

Czym jest wolność, wiedzą to Nasi przodkowie, którzy walczyli o wolność naszą i waszą, moją i twoją. Polacy skazani na tułaczkę po świecie nie stracili ducha, wierzyli, że Polska odzyska niepodległość. Ich nadzieje i marzenia spełniły się po ponad 120 latach.

 

O wolności mówi się wiele, szczególnie teraz. W wolności jednak najcenniejsza jest jej świadomość, bo "tylko głupcy nazywają samowolę - wolnością."(Tacyt)

 

Pogodzić ojczyznę, patriotyzm i wolność nie jest łatwo... Dlatego w tym szczególnym dla Nas dniu nie da się uciec od refleksji. Przemijanie, rozłąka, godność, idea... Jedno jest pewne, będziemy na tyle silni, na ile będziemy zjednoczeni i na style słabi, na ile będziemy podzieleni.

nt logo wagr logo wwa logo ODN Mieszko logo gotowe icbs pce cme logo mieszko mumula radio wyspa domsportowca justspeak lech biznes logo nowe3

Bądź bliżej spraw Uczelni

Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu
Strona może wykorzystywać informacje zapisywane za pomocą plików cookies. Więcej informacji