Rekrutacja

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

pamieci onierzy wykletych

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został w 2011 r. na mocy ustawy podpisanej 3 lutego przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Jednak inicjatywa ustawodawcza w zakresie jego ustanowienia wyszła od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego już w 2010 r.

 

Święto zostało ustanowione, jak podaje rzeczona ustawa, w celu oddania hołdu bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległości i niezależności Państwa Polskiego, walczyli zbrojnie, przeciwko sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Dla nich prawo do samostanowienia Polski w duchu demokratycznym, było wartością najwyższą.

 

Wybranie 1 marca za Dzień Żołnierzy Wyklętych nawiązuje do wydarzenia z 1951 r., kiedy to w więzieniu na warszawskim Mokotowie komuniści strzałem w tył głowy zabili przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę, którzy byli w kierownictwie ostatniej ogólnopolskiej konspiracji.

 

Na terenie Wielkopolski, jak i całej Polski w ten dzień organizowane sią patriotyczne uroczystości (apele, msze św., wystawy, konferencje, pochody, itp.). 

  • Powiększ
  • Powiększ
  • Powiększ
  • Powiększ
nt logo wagr logo wwa logo ODN Mieszko logo gotowe icbs pce cme logo mieszko mumula radio wyspa domsportowca justspeak lech biznes logo nowe3

Bądź bliżej spraw Uczelni

Strona może wykorzystywać informacje zapisywane za pomocą plików cookies. Więcej informacji